V dnešnej modernej spoločnosti je mnoho profesijných pozícií „sedavých“, takže ľudia strávia väčšinu svojho dňa sedením pri počítači alebo za stolom. Tento životný štýl môže mať negatívne následky na ich zdravie a pohodu.

usmievajuci sa muz v kancelarii pisuci na tabulu

V dnešnom článku sa zameriame na dôležitosť pravidelného cvičenia pre ľudí so sedavou prácou a ako môže pohyb zlepšiť ich zdravie, produktivitu a celkovú kvalitu života.

Ktorým zdravotným problémom vieme cvičením predchádzať?

Asi všetci vieme, že cvičenie prospieva nášmu zdraviu, ale pozrime sa na konkrétne choroby, ktorým môžeme pravidelným pohybom predísť.
Zníženie rizika chorôb srdca: cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh, znižovať krvný tlak a znižovať hladinu cholesterolu. To všetko prispieva k zníženiu rizika srdcových chorôb a cievnych ochorení.
Prevencia cukrovky: pravidelná fyzická aktivita zlepšuje schopnosť tela spracovávať glukózu a inzulín, čo môže pomôcť predchádzať alebo zmierniť cukrovku typu 2.
Zníženie rizika rakoviny: cvičenie môže pomôcť znížiť riziko niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka, čreva a pľúc.

Vplyv pohybu na zlepšenie duševného zdravia a zmiernenie stresu

Cvičenie a pohyb sa často spomína v súvislosti s fyzickým zdravím. Ako je to ale s prepojením pohybu a naším duševným zdravím?

Pohyb vám zlepší náladu

Cvičenie stimuluje produkciu endorfínov, ktoré sú prirodzené “lieky proti bolesti” tela a pomáhajú zlepšovať náladu a znižovať úzkosť.

Cvičením proti stresu

Pravidelná fyzická aktivita pomáha znižovať hladinu kortizolu, stresového hormónu, a zlepšuje schopnosť tela zvládať stres.

Zlepšenie produktivity a koncentrácie

Ďalším benefitom, ktorý oceníte najmä v pracovnom živote, je prílev energie a zlepšenie koncentrácie.

Cvičenie vám dodá energiu

Pravidelné cvičenie zvyšuje z dlhodobého hľadiska hladinu energie, čo zlepšuje tiež výkonnosť a produktivitu v práci.

Pohyb ako zdroj koncentrácie

Fyzická aktivita zlepšuje krvný obeh a zásobovanie mozgu kyslíkom, čo vedie k zvýšeniu koncentrácie, lepšej pamäti a vyššej kreativite.

Túžite po krajšej postave?

Veľmi obľúbeným vedľajším efektom cvičenia je krajšia postava. Samozrejme, dôležité je vždy aj zdravé stravovanie, no bez pohybu to aj tak nikdy nebude úplne ono. Takže, čo vás ešte čaká, ak sa rozhodnete zaradiť pohyb do svojho života?

Posilnenie svalov a zlepšenie flexibility

Cvičenie posilňuje svaly, zlepšuje flexibilitu a pomáha udržiavať zdravú telesnú hmotnosť.

Prevencia bolesti chrbta a kĺbov

Pravidelný pohyb pomáha posilňovať svaly, ktoré podporujú chrbticu a kĺby, čím znižuje riziko bolesti chrbta a kĺbov spôsobenej dlhým sedením.

Ako zaradiť cvičenie do každodenného života?

Už sme si teda vysvetlili, aké benefity pre vás môže pravidelný pohyb mať. My však vieme, že zaradenie cvičenia do vášho života (najmä, ak doteraz nebolo jeho súčasťou), nemusí byť ľahké. Prinášame vám 3 tipy, ktoré vám môžu pomôcť sa s pohybom ľahšie zžiť.

1. Pohyb si plánujte

Naplánujte si pravidelné cvičenie a zaraďte ho do svojho týždenného rozvrhu. Môžete začať s krátkymi prechádzkami alebo strečingom a postupne prejsť na intenzívnejšie cvičenia.

2. Využite na pohyb vaše prestávky v práci

Počas prestávok v práci využite čas na krátky pohyb, ako je prechádzka, strečing alebo krátke kardio cvičenie.

žena sediaca za kancelárskym stolom na fitlopte

3. Vyskúšajte alternatívne pracovné prostredie

Zvážte využitie stojacej pracovnej stanice alebo fit lopty namiesto klasického kancelárskeho kresla, aby ste zvýšili pohyb a zlepšili držanie tela počas dňa.

Šport spája ľudí

Pravidelný pohyb je dôležitý pre všetkých, ale určite by ste ho nemali podceňovať, ak aj vy patríte medzi ľudí so sedavým zamestnaním. Už sme vám načrtli, aké benefity pre vás cvičenie môže mať.

spoločný tréning Falcon 1 CrossFit Bratislava

Máme tu pre vás však ešte jeden bonus. Vo Falcon 1 CrossFit ponúkame tréningy pre firmy. Na tréningoch sa zameriavame okrem iného aj na tímovú spoluprácu, čo môže pomôcť aj celkovej atmosfére vo vašej firme.

Preto, či už ste zamestnanec, ktorý by rád vniesol trochu nového vetra do firmy, v ktorej pracujete, alebo ste šéf, ktorý by chcel stmeliť a povzbudiť svoj tím k lepším výkonom, vyskúšajte tréningy u nás.

Stačí len vyplniť krátky formulár a my sa vám v krátkom čase ozveme.

Súhlasím so správou a spracovaním mojich osobných údajov v spoločnosti X-WOD s.r.o. Sídlo: Fučíkova 8, 903 01 Senec, IČO: 47984911. Poskytnutie údajov je dobrovoľné a bez dôsledkov s tým, že tieto údaje môžu byť spracované pre účely databázy zákazníkov našej spoločnosti v zmysle Zák. č. 428/2002 Zb. o ochrane osobných údajov. Súhlas je daný na dobu neurčitú a podľa § 20 ods. 3 cit. zákona je ho možné kedykoľvek písomne odvolať.
Späť na zoznam